1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • 011.jpg

وقتی کودکی می‌آید

مجموعه پرسش و پاسخ‌های روانکاو کودکان با خانواده‌ها درباره‌ی مسائل فرزندپروری

خیلی از پدرومادرها وقتی می‌بینند بچه‌ی آنها آن چیزی که انتظارش یا رویایش را داشتند نشده مأیوس می‌شوند؛

اما ویژگی‌های فردی آنها را به رسمیت بشناسید، بچه‌ها همیشه در زمینه‌ای باهوشند

نویسنده: فرانسواز دُلتو مترجم: عاطفه طاهایی

تلفن‌های سفارش کتاب: 09335274233 - 22604508

قیمت هفت هزار تومان

وقتی کودکی می‌آید

مجموعه پرسش و پاسخ‌های روانکاو کودکان با خانواده‌ها درباره‌ی مسائل فرزندپروری

فرانسواز دلتو يكي از روانشناسان برجسته‌ای است که علاوه بر شهرت تئوريك در زمينه‌ي روان‌درماني از سوي راديو فرانسه دعوت به همكاري مي‌شود تا شنوندگان مشكلاتشان را اعلام كنند و پاسخشان را به صورت عمومي دريافت كنند. پرسش‌هاي مطرح شده در اين برنامه‌ي راديویی بر اساس مشكلات مشابه گزينش مي‌شوند که بخشی از این پرسش و پاسخ‌ها در کتاب «وقتي كودكي مي‌آيد» گرد آمده است.

ديدگاه خانم دلتو اين است كه هر كودكي بنا بر شرایط زندگی و خانواده‌ي خود پيشينه‌اي دارد كه براي مشكلات رفتاري و رواني راه‌حلي منحصربه‌فرد طلب مي‌كند و تعيين اين راه‌حل متكي بر دانشي‌ست كه درباره‌ی كودك دريافت مي‌كنيم. مثلاً ممکن است کودکی معلولیت جسمی داشته باشد یا اتفاق تلخی مانند بیماری یا مرگ والدین خود را تجربه کرده باشد.

فصل‌هاي كتاب مجموعه‌اي‌ست از موضوعاتی كه ممكن است در هر خانواده‌اي پديد آيد. مثلاً در فصل «چرا مدرسه باید این‌قدر غم‌انگیز باشد! (تعلیم بدون تربیت)» موردی مطرح می‌شود که طی آن پسری سیزده‌ساله هنگام پس دادن درس در کلاس دچار لکنت زبان می‌شود که نشان‌دهنده‌ی اضطراب اوست. به‌عقیده‌ی دلتو در مدارس متأسفانه آموزگاران تعلیم می‌دهند اما تربیت نمی‌کنند. دلتو روش‌های مختلفی را توضیح می‌دهد که والدین چگونه می‌توانند هنگام بروز مشکل برای فرزندانشان در چنین سیستم آموزشی به آنها کمک کنند.

در اين كتاب به موضوعاتی نظير توافق در بچه‌دار شدن، مسائل مربوط به دوقلوها، شيفتگي کودک به آب و آتش، دوزبانگي و استفاده از قصه در تربیت پرداخته مي‌شود. در هريك از اين فصل‌ها ابتدا پرسشي از سوي خانواده در مورد فرزندشان را مي‌خوانيم و سپس پاسخ دكتر دلتو را. واقعيت اين است كه ما پدر و مادرهاي اين روزگار، با حجم فراوان كار و مسئوليت‌هاي معاش، چندان در قادر به فهم علت رفتارهای آزارنده‌ی فرزندانمان نيستيم. مثلاً وقتی دخترتان از صداهاي بلندي نظير جاروبرقي و ماشين لباس‌شويي مي‌ترسد يا اينكه پسرتان در برابر آتش‌افروزي و كبريت تمايل نابهنگام و مخاطره‌انگيزي دارد نبايد از كوره دربرويد و در مقابلشان بايستيد. اما ما فرصت داريم با تفكر و درک دلايل وحشت و علاقه‌شان به سمت راه‌حل‌هايي برويم كه نتيجه‌اي به مراتب بهتر از منع و سركوب دارند.

علاوه بر پرسش و پاسخ‌ها، در انتهاي كتاب پرونده‌ي كاملي نيز از يك روان‌درماني ارائه شده تا نمونه‌اي كاربردي از روش دلتو در اختيار داشته باشيم چراكه در اين نوع برخورد با مشكلات، غير از توجه به ظرايف و پيچيدگي‌هاي روان انسان، روش كار بسيار اهميت دارد. چنانكه دلتو مي‌نويسد: «هدف روان‌درماني بازيابي تعادلي‌ست كه به‌هم خورده است، آن هم "به‌تازگي" و بر اثر يك اتفاق "واقعي"؛ اتفاقي كه فرد در مواجهه‌ي با آن احساس عجز مي‌كند و در عين حال خود را "مسئول" مي‌داند، به اين صورت كه نمي‌توانسته و يا نمي‌دانسته چطور با پيشامدهاي غيرمترقبه "مقابله كند".» این بخش تأکید می‌کند که گاهی مسائل خارج از کنترل پدرومادر است و به‌ناچار باید به مشاور یا روانشناس مراجعه کرد.

کتاب «وقتی کودکی می‌آید» نوشته‌ی فرانسواز دُلتو و با برگردان عاطفه طاهایی را نشر گونه با قیمت هفت هزار تومان منتشر کرده است. این کتاب را می‌توانید از کتابفروشی‌های سطح شهر تهیه کنید یا برای سفارش مستقیم کتاب با شماره‌های 22604508 یا  09335274233 تماس بگیرید.

 

بازارچه فصل

01.jpg

پیام ریشه ها

ریشه ها و همراهانش می گویند:

«من زمین را دوست دارم؛ کارهای زیبای من برای زمین...»

 

 

Go to Top