1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • 011.jpg

 

 10 اصل جهانی فرزندپروری مؤثر

 

چگونه در موقعیت دشوار واکنش سنجیده نشان بدهیم؟

وقتی نوزادتان با گریه‌ی بی‌وقفه‌اش دیوانه‌تان کرده، واکنشی نشان می‌دهید که بعدها پشیمان می‌شوید؟

وقتی کارنامه‌ی افتضاح فرزندتان را می‌بینید، نمی‌دانید باید چه کنید که درسش را درست بخواند؟

وقتی نوجوانتان دیر به خانه برمی‌گردد، نمی‌دانید چه بگویید که به مقرراتی که وضع کرده‌اید پایبند بماند؟

اگر این 10 اصل را در موقعیت‌های گوناگون تمرین کنید، واکنش‌های غریزی و ناخودآگاهتان در موقعیت‌های دشوار مؤثرتر خواهد بود.

نویسنده: لارنس استاینبرگ، مترجم: نوشین دیانتی

تلفن‌های سفارش کتاب: 09335274233 - 22604508

قیمت هشت هزار تومان

توضیح:

کتاب «10 اصل جهانی فرزندپروری مؤثر» ده اصل بنیادی را بیان می‌کند که در سراسر جهان و برای کودک یا نوجوان شما، در هر سنی که باشد، کاربرد دارند. البته ممکن است جزئیات به‌کارگیری این اصول بنا به شرایط خانواده‌ی شما و سن کودکتان تغییر کند. اگر این 10 اصل را در موقعیت‌های گوناگون تمرین کنید، واکنش‌های غریزی و ناخودآگاهتان در موقعیت‌های دشوار مؤثرتر خواهد بود.

برای مثال در اصل دوم، «محبت به فرزند هرگز زیادی نیست»، این سئوال مطرح می‌شود که آیا بچه با محبت لوس می‌شود.

«بعضی‌ها فکر می‌کنند فرزندانی که پدرومادرشان زیاد به آنها محبت می‌‌کنند ضعیف بار می‌آیند اما واقعیت درست برعکس است. اگر کودکان عشق صادقانه دریافت کنند،‌ چنان حس عمیقی از امنیت درشان ایجاد می‌شود که بیشتر اوقات نیازمند دیگری نیستند.»

در ادامه‌ی همین فصل روش‌های محبت به فرزند از قبیل ابراز عواطف بدنی و تحسین دستاوردهای فرزند و غیره معرفی شده‌اند و همچنین توضیح داده شده که پدر و مادر برای به‌کارگیری هر یک از این روش‌ها، با توجه به سن کودک، چگونه باید رفتار کنند.

یا در اصل پنجم، «قانون بگذارید و محدودیت اعمال کنید»، توضیح داده می‌شود نخستین دریافتی مهم فرزندان از والدین عشق است اما بلافاصله بعد از آن ساختار اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

«بعضی پدرومادرها دوست ندارند برای فرزندانشان قانون وضع کنند و محدودیت بگذارند چون نمی‌خواهند فرزندانشان احساس کنند تحت نظارت هستند یا توقعات والدین آنها را تحت فشار گذاشته است... ساختار قوانین و محدودیت‌های تحمیلی باعث نمی‌شود بچه‌ها اندوهگین شوند. در واقع درست برعکس است؛ ساختار باعث می‌شود بچه‌ها احساس امنیت کنند.»

در ادامه‌ی این فصل به اهمیت نظارت بر فرزند پرداخته شده و همچنین راهکارهایی برای حل درگیری‌ها بر سر قوانین وضع‌شده ارائه شده است.

دكتر لارنس استاينبرگ، پروفسور دانشگاهي و مؤلف اين كتاب، از استادان شناخته‌شده‌ي روانشناسي‌ است که تاكنون بيش از سیصد مقاله درباره‌ی فرزندپروری در نشريات معتبر و همچنين بيش از ده كتاب به چاپ رسانده است. او مشاور بسياري خانواده‌ها بوده و از طرفي خودش پدر است و مانند پدر و مادرها دلنگران آينده‌ي فرزندانش. دکتر استاینبرگ در این کتاب توضیح می‌دهد چگونه با كنش و واكنش‌هاي درست و مناسب و آگاهانه مي‌توانيم هم وضعيت و مشكل به‌وجود آمده را حل كنيم و هم از آسيب‌هاي رواني جلوگيري كنيم تا آينده‌ي فرزندانمان بابت يك واكنش غلط به خطر نیفتد.

او كه اكنون شصت سال دارد در مقدمه‌ي كتاب مي‌نويسد: «براي من هم مثل همه‌ي پدر و مادرها و حتى كارشناسان و متخصصان گاهي شک و شبهه يا پرسش‌هايي درباره‌ي رفتار با فرزندانم پیش می‌آید و من هميشه رفتارى را پيش می‌‌گيرم كه از مطالعه‌ي هزاران خانواده يا گزارش پژوهشى ياد گرفته‌ام. در این کتاب می‌خواهم یافته‌هایم را در اختیار شما بگذارم.»

 

کتاب «10 اصل جهانی فرزندپروری مؤثر» نوشته‌ی لارنس استاینبرگ و با برگردان نوشین دیانتی را نشر گونه با قیمت هشت هزار تومان منتشر کرده است. این کتاب را می‌توانید از کتابفروشی‌های سطح شهر تهیه کنید یا برای سفارش مستقیم کتاب با شماره‌های 22604508 یا  09335274233 تماس بگیرید.

بازارچه فصل

01.jpg

پیام ریشه ها

ریشه ها و همراهانش می گویند:

«من زمین را دوست دارم؛ کارهای زیبای من برای زمین...»

 

 

Go to Top